İç Anadolu Bölgesi Kültürel Özellikleri

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:8.5in 11.0in; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

İç Anadolu Bölgesine ait bazı kültürel özellikler şöyledir;

 

-Şivesi

 

-Yemekleri

 

-Çocuk oyunları

 

İç Anadolu Bölgesine ait bazı yerel Şive (ağız) örnekleri;

 

Abaam: Bir tür şaşırma ünlemi

Ağzına bağale bi: Söylediğine bak hele

Ağzını ayırmak: Tembellik etmek, iş görmemek

Alamaç: Ateş

Apsu: Pardon

Avgın: Ark, oluk

Bıldır: Geçen yıl

Biil: Bu yıl

Cacık cucuk konuşma: Boş boş konuşma, saçmalama

Carı: Çabuk, acele

 

İç Anadolu Bölgesine ait bazı yerel yemek örnekleri;

 

Ankara Köfte

HUNNAK

Kayseri Köftesi

Desti Kebabı (Yozgat)

NOHUTLU YAHNİ (KONYA)

Sulaç (Karaman)

Ankara Tavası

Madımak (Yozgat)

Çiğ Börek (Eskişehir)

 

İç Anadolu Bölgesine ait bazı yerel oyun örnekleri;

 

ÇELİK ÇOMAK :

 

Bu oyun iki grup arasında oynanır. Gruplar en az ikişer kişiden oluşur. Oyunda biri 30 cm. diğeri ise 70 cm.lik iki sopa bulunur. Düz bir yere çizgi biçiminde küçük bir çukur açılır. Çukurdan 20 adım geride bir çizgi çizilir. Oyunda ebe yoktur. Oyuna ilk önce hangi grubun başlamasını belirlemek için seçim yapılır. Seçimi kazanan grup oyuna başlamak için hazırdır. Karşı gruptan bir kişi elindeki uzun sopayı önceden açılan çukurun üzerine yatay olarak koyar. Oyuna ilk başlayan kişi önceden çizilen çizgiden elindeki küçük sopayı çukur üzerindeki sopaya atar. Vurur ise oyuna başlar. Elindeki büyük sopa ile küçük sopayı havaya kaldırır ve vurur. Küçük sopanın düştüğü yere kadar oyunu kaybeden gurubun oyuncuları sekerek gider. Oyun bu şekilde devam eder.

 

DOKUZ KİREMİT :

 

Oyun en az 6 kişi ile oynanır. Oyun aracı olarak 9 adet düz kiremit parçası ve top ile oynanır. Oyuncular kendi aralarında iki gruba ayrılır. Kız- oğlan karışık oynanabilir. Her grup kendi arasında bir ebe seçer. Oyuna başlamak için gruplar arasında seçim yapılır. Seçimi kaybeden grubun ebesi 9 adet kiremidi üst üste dizer. Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve kayalara doğru üç defa atar. Kayalar yıkılırsa taşların başını bekleyen ebe topu kapar. Bu sırada oyuna başlayan grubun oyuncuları yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır. Ebe ise koydurmamak için ona topla vurur. Topla vurulan kişi oyundan çıkar. Eğer oyuna başlayan grup yıkılan taşları üst üste koymadan vurulursa ebelik onlara geçer. Oyun bu şekilde devam eder.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !